duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goE-Kütüphane goE-Ders goC#
 

  • Reklam

Ders 33 - Koleksiyonlar

C Dili Dersleri - Okan Bilke

Ders 33 - Koleksiyonlar

Mesajgönderen okanbilke » 04 Eki 2015 18:33

İster Windows uygulaması olsun isterse web uygulaması, iyi bir proje için çok iyi bilinmesi gereken yapıların başında koleksiyonlar gelmektedir. Bir değişken deklarasyonu yaptığınız zaman ona belirttiğiniz tipe göre bellekte otomatik olarak yer ayrılacaktır. Koleksiyon değişkenler tek bir değere sahip olmamakla beraber değişik karakteristik tipte bir çok faydalı değeri hafızaya alabilmektedir. Bu sayede profesyonel uygulamalarda çok fazla kullanılmakla beraber extra bir takım bilgi bloğuna programcıyı ihtiyaç halinde bırakmaktadır.
Dizi olarak tanımlanan değişkenler normalde koleksiyon olarak adlandırılmasa bile davranış bakımından benzer kullanım şekilleri bulunmaktadır. Koleksiyon tek bir değişkenden oluşmakla beraber içerisinde birden fazla farklı tiplerde değişkenleri kolayca barındırabilmektedir. Oysa dizi değişken olarak tanımlama yapılması tek bir değişken değil belirtilen kadar ayrı değişkenin bellekte oluşturulmasını sağlamaktadır.
Konu koleksiyon olunca devreye IEnumerator, IEnumerable, IComparer vs. interface tanımlamaları girecektir. Bir çok programcı tarafından itici bulunmakla birlikte dikkatlice incelendiğinde bilindikleri zaman kalite farkının ortaya çıkarıldığı açıkça görülecektir. Bu amaçla sizlere biraz kalite kazandırmak istiyoruz. Öncelikle aşağıdaki bir tanımlamanın koleksiyon olmadığını fakat koleksiyona benzer çözümleri olduğunu söylemekte fayda var.
private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
string[] MDizi = new string[5];
int[] Sdizi = new int[5];
}

Koleksiyon kullanabilmek için aşağıdaki namespace'in uygulamaya dahil edilmesi gerekmektedir.
using System.Collections;

Koleksiyonlar çok uzun bir konu olduğu için bundan sonraki derslerimizi parçalayarak devam edeceğiniz. Örneğin 34. dersimiz Koleksiyonlar - IEnumerator olacak ve o dersimizde IEnumerator koleksiyonuna değineceğiz.
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu
 
Mesajlar: 721
Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj
Kayıt: 15 Mar 2013 13:09
Konum: Ankara

Reklam

Dön C#

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


  • Reklam
cron