duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goE-Kütüphane goE-Ders goPhotoshop
 

 • Reklam

Ders 32 - Resimdeki Bir Rengi Değiştirmek

Photoshop Dersleri - Okan BİLKE

Ders 32 - Resimdeki Bir Rengi Değiştirmek

Mesajgönderen okanbilke » 26 Haz 2016 20:56

Resimdeki bir rengi istediğiniz başka bir renkle değiştirebilirsiniz. Dolayısıyla isterseniz renkleri tek tek değiştirerek resmin renk düzenini istediğiniz gibi yapabilirsiniz.
Resimdeki bir rengi değiştirmek için aşağıdaki yolu takip edin:
 1. Image menüsünden Adjustments komutunu seçip Replace Color komutunu tıklayın. Karşınıza Replace Color iletişim kutusu gelecektir.
  Resim
 2. Preview onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun. Bu onay kutusunun işaretli olması yaptıklarınızın önizlemesini görmenizi sağlar.
 3. Selection alanında iki adet onay kutusu bulunmaktadır. Eğer resmin bir kısmındaki bir rengi değiştirmek istiyorsanız öncelikle o kısmı seçip renk değiştirme komutu vermeniz gerekir. Biz henüz seçim yapmayı bilmiyoruz. Resmin seçilmiş olan kısmındaki bir rengi değiştirmek için Selection onay kutusunu seçmeniz gerekir. Bir resmin tamamında bir rengi değiştirmeyi öğrendiğimiz için Image onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
 4. Selection alanında üç adet damlalık görünmektedir. İlk damlalık değiştirmek istediğiniz bir rengi seçmenizi sağlar. Yanında + işareti bulunan damlalık seçilmiş olan renge yeni renkler eklemenizi sağlar. Yanında - işareti bulunan damlalık seçilmiş olan bir rengi seçimden çıkartır.
 5. Damlalığa tıklatın. İletişim kutusu içindeki resim üzerinde seçmek istediğiniz renge tıklatın.
 6. Seçime yeni renkler eklemek istiyorsanız yanında + işareti bulunan damlalığa tıklayıp resimde seçmek istediğiniz renklere tıklayın.
 7. Seçmiş olduğunuz renklerden birini seçimden çıkartmak için yanında - işareti bulunan damlalığa tıklayıp resimde seçimden çıkartmak istediğiniz renge tıklayın.
 8. Fuzziness ölçeklendirme çubuğunu kullanarak seçilmiş olan renk veya renklerin tolerans seviyesini ayarlayın. Bu ayar çalışmakta olduğunuz resme ve kalitesine göre değişir. Deneme yaparak en uygun değeri bulmalısınız.
 9. Hue, Saturation ve Lightness ölçeklendirme çubuklarını kullanarak seçilmiş olan renk veya renklerin yerine kullanılacak rengi belirleyin. Yeni rengi ayrıca Result alanında görülen renge çift tıklayıp açılan renk kutusundan da seçebilirsiniz.
 10. Ok komut düğmesine tıklayıp işlemi bitirin.


Orjinal Resim
Resim


Rengi Değiştirilen Resim
Resim
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu
 
Mesajlar: 721
Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj
Kayıt: 15 Mar 2013 13:09
Konum: Ankara

Reklam

Dön Photoshop

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


 • Reklam
cron