duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goE-Kütüphane goTemel Bilgisayar goWindows Pratik Bilgiler
 

  • Reklam

Sabit Disk Hafızasını Kişisel Kullanımlarda Kısıtlama

Windows İşletim Sistemi Kolay Kullanım İpuçları

Sabit Disk Hafızasını Kişisel Kullanımlarda Kısıtlama

Mesajgönderen okanbilke » 24 Nis 2013 00:01

Siz ve aileniz aynı bilgisayarı kullanıyorsunuz. Diğer kullanıcıların özellikle de çocuklarınızın, gereksiz indirmeler ya da dijital fotoğraflarla diskinizi doldurmalarını engellemek istiyorsunuz. Kullanıcı hesaplarını kullanarak bütün aile bireylerinin kendi dizinine kaydetmesini sağlıyorsunuz. Diğer taraftan kullanıcıların sabit diskte harcayacağı bellek miktarına da sınırlama getirmek istiyorsunuz. Bunun için Windows'un getirdiği çözümü aşağıda detaylarıyla anlatıyoruz:

Öncelikle bilgisayarımı açın ve kullandığınız birincil harddiske sağ tıklayıp "Özellikler"i seçin daha sonra karşınıza gelecek dialog penceresinden "Kota" sekmesine tıklayın. Pencerenin hemen alt kısmında göreceğiniz "Kota Ayarlarını Göster" kutucuğuna tıklayarak, asıl işlem yapacağımız dialog penceresini açın. Yeni pencerede öncelikle "Kota yönetimini etkinleştir" seçeneğinin onay kutusunu işaretleyin sonrasında aktif olan "kota sınırını aşan kullanıcılara disk alanı verme" seçeneğini işaretleyin. Aksi takdirde sabit diskinizde hafıza alanlarını kullanıcılara sınırlamanız çok fazla anlamlı olmayacaktır.


Resim


Bilgisayarınızı paylaşan kullanıcıları tek tek seçmek için pencerenin sağ alt kısmında bulunan "Kota Girişleri"ne tıklayın. Açılan "Kota Girdisi" penceresinden kullanıcıları seçerek "Kota Ayarları" penceresindeki "Disk Alanları Sınırı"ndan gerekli alan ayarlamalarını yapabilirsiniz. Tüm kullanıcılar için sabit diskteki hafıza alanlarını sınırladıktan sonra "Uygula/Tamam"a basarak pencereleri kapatın. Artık bilgisayarınızdaki diğer kullanıcılar, belirlediğinizden daha fazla miktarda sabit disk kullanamayacak ve böylelikle sisteminizi daha sağlıklı biçimde çalıştırabileceksiniz.
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu
 
Mesajlar: 721
Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj
Kayıt: 15 Mar 2013 13:09
Konum: Ankara

Reklam

Dön Windows Pratik Bilgiler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


  • Reklam