duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goE-Kütüphane goTemel Bilgisayar goDonanım
 

  • Reklam

Laptop Donanımı

Bilgisayar Donanımı Hakkında Dökümanlar.

Laptop Donanımı

Mesajgönderen okanbilke » 10 Nis 2013 03:06

Ana Kart
Anakart laptopumuzun en önemli kartıdır. Tüm bileşenler anakarta bağlanır. Laptop'un en pahalı parçalarından biridir.
Resim


Bellek(RAM)
Resim


Laptop'un Ram'ini Slottan Nasıl Çıkartırız
1-Ram modülünün sağ tarafındaki mandalı sağa, sol tarafındaki mandalı sola doğru ittiririz.
Resim


2-Ram Modülü 20-30 derece yukarı kalkacaktır.
Resim


3-Dikkatlice ram'i slottan çıkartın.
Resim


Harddisk
Çoğu laptop 2.5" harddisk kullanır. Eski laptoplarda genelde IDE harddiski kullanılırken yeni laptoplar SATA harddiski kullanılır SATA ve IDE harddiskler asla birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Çünkü bağlantıları tamamiyle farklıdır.
Resim


Resim


Resim


İşlemci
İşlemciler genelde CPU(Central Processing Unit) olarak bilinirler ve bilgisayarın beynidirler. Ana olarak iki işlemci üretimcisi vardır bunlar AMD ve INTEL. İşlemciler anakarttaki CPU soketine direk olarak bağlanırlar.
Resim


Resim


Klavye
Klavye laptopun ana giriş birimidir.
Laptop'un klavyesi nasıl sökülür ve nasıl takılır
1-Klavyenin üst kısımında bulunan çerçeve çıkartılır
Resim


2-Çerçevenin altında kalan kısımda 1 ya da 2 tane vida vardır bunları sökeriz.
Resim


3-Vidaları söktükten sonra klavyeyi dikkatli kaldırın çünkü altında ana karta bağlantı kablosu var ve kablo çok hassas klavyeyi yavaşça kaldırın bağlantı kablosunu çıkartın.
Resim


CD/DVD Sürücüsü
Resim

Resim

Resim

Resim


Laptopunuzun cd/dvd sürücüsünü değiştirmeye karar verdiğinizde yeni sürücünüzün laptopunuzla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun en iyi yolu eski sürücünüzdeki üretim numarasını bulmaktır. Eğer uyumsuz bir sürücü alırsanız; bios sürücünüzü tanımayabilir veya başlangıçta IDE#1 hatası alabilirsiniz.
Resim


CD/DVD Sürücüsünü Nasıl Çıkartırım
Çoğu laptopta CD/DVD sürücüsünü 2 vida tutar. Bunlar laptopun alt kısmında veya laptopun içini açtığınızda kapağının üstünde olabilir. Bu vidaları çıkarttığınızda CD/DVD sürücüsünü çekerek çıkartabilirsiniz.
Resim


FAN
Resim

Resimde 3 bölüm görüyoruz CPU heatsink denilen kısım soğutucumuz. Isının iletilmesini sağlayarak işlemciyi soğuk tutuyor. CPU fan bildiğiniz gibi işlemcimizi soğutan fan ve GPU yani Graphic processing unit fanı ise ekran kartımızı soğutuyor. GPU fanı her laptop'da bulunmayabilir. CPU ve GPU fanları anakarta direk olarak bağlanıyor ve CPU veya GPU ısındığında daha hızlı çalışıyorlar.
Bazı laptoplarda fan laptopun alt tarafında bulunan bir kapakla hemen sökülebilirken bazı laptoplarda fanı çıkartmak için laptopun tamamını sökmeniz gerekebilir. Dell,Acer laptoplarının bir çoğu buna örnektir. Bu da laptop alırken dikkat edilecek en önemli şeylerden birisi zira fanı temiz tutmak bir laptopun performansını önemli derecede etkiler.
Aşağıdaki resimde fanı laptopun alt kısımında bulunan bir laptop var.
Resim


Bu resimdeyse fanı çıkartabilmek için bilgisayarı tamamen sökmenizi gerektiren bir örnek bulunmakta.
Resim


Ekran Kartı
Resim

Çoğu modern laptopda ekran kartı ana karta dahil olarak bulunur. Bu bilgisayarlarda ekran kartı bozulursa ana kartı tümden değiştirmeniz gerekecektir. Bazı laptoplardaysa ekran kartı harici olarak anakarta bağlanır ve takılıp çıkartılabilir.
Resim

ResimSes Kartı
Resim

Resimde 3 tane bölüm görüyoruz bunlar sırasıyla ses ayarı, mikrofon ve kulaklık girişleri. Ses Kartı anakarta birleşik haldedir ve sökülemez çıkartılıp takılamaz. Peki ses kartı neden anakarta dahil olarak bulunur diyecek olursanız. Ses kartı çipinin anakarta lehimli olması gerektiği için diye cevap veririm size :)
Resim


Wireless Ağ Kartı
Laptopun dahili wireless kartı diğer bir deyişle WLAN kart veya Wi-Fi kart farklı şekil ve boyutlarda bulunabilir. Aşağıdaki resimde en çok kullanılan 1-2 örneğini görebilirsiniz. Üstte bulunan 2 kart Mini PCI kart genelde eski laptoplarda kullanılırken aşağıda gördüğünüz Mini PCI-E(Mini PCI Express) kart yeni laptoplarda sıklıkla görülür.
Resim

Wireless kartları anakarttaki wireless slotuna takılırlar. Çoğu wireless kartı 2 tane küçük bağlantı kablosu sayesinde bağlanırken bazı wireless kartları 3 bağlantı kablosu ile takılır.
Aşağıdaki resimde 2 bağlantı kablosu kullanan Mini PCI bir wireless kartı görmektesiniz. Bu kablolardan biri ana anten kablosu diğeriyse yardımcı anten kablosudur.
Resim


Aşağıdaki resimdeyse 3 bağlantı kablosu kullanan Mini PCI-E wireless kartı bulunuyor. Gördüğünüz gibi kart anakarta monte edilmiş. Önceki Mini PCI kartta 2 kablo vardı Mini PCI-e kartta 3 kablo oluyor diye düşünmeyin zira bu tesadüf oldu yoksa Mini PCI-E kartların çoğunda da 2 kablo vardır.
Resim


CMOS Battery(Bios Pili)
Bios pili bilgisayar kapandığında bios chipine güç sağlar. Yani bilgisayarı kapattığımızda bios ayarlarını korur.
Resim


LCD Ekran
LCD Ekran laptopun en pahalı parçalarından biridir ve kırılan bir ekran tamir edilemez.
Resim


Ekran Işığı Kartı
Ekran ışığı kartı ekranın arka ışığı işin güç sağlar. Eğer bozulursa lcd ekranınız çok çok karanlık olur ve muhtemelen hiçbirşey göremezsiniz. Çoğu laptopda ekranın arkasında bulunur.
Resim


Arkaplan Işığı
Arkaplan Işığı ekrandaki ışığın ana kaynağıdır. Ekranla bütünleşik haldedir. Eğer bozulursa lcd ekranıda değiştirmeniz gerekir. Ekrandan çıkartılabilir fakat ekranla bütünleşik olduğu için oldukça zordur kısacası denemenizi tavsiye etmiyoruz.
Resim


Ekran Kablosu
Ekran kartı ve lcd ekran bağlantısı anakart üzerinden yapılır. Bu kablo ekrana dataları taşır.
Resim


Web Camera
Yeni bilgisayarların çoğunda kamera laptopla beraber gelir. Ekranın üzerinde bulunmasıyla beraber ekrana monteli değildir ve ekrandan kolayca ayrılabilir.
Resim


Ekran Menteşeleri
Menteşeler bilgisayarın ekran kısmını ve ana kısmını birbirine bağlar.
Resim


Şarj Aleti
Laptop şarj aletleri yüksek voltajlı AC elektriği düşük voltajlı DC elektriğe çevirir.
Resim


Batarya
Batarya bilgisayarın ikincil enerji kaynağıdır. Laptop elektriğe takılıyken şarj olur ve elektrik olmadığında devreye girer. Sökülebilir.
Resim


not: Dökümanı yazarken ingilizce bi kaynaktan bazı ufak tefek ip uçları ve resimler aldım. Gerisi tamamiyle bana aittir.
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu
 
Mesajlar: 721
Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj
Kayıt: 15 Mar 2013 13:09
Konum: Ankara

Reklam

Dön Donanım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


  • Reklam