duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goTamamlanmış Elektronik Projeleri goMicrochip PIC ile Yapılmış Projeler goKayan Yazı Projeleri

• Reklam

Bluetooth Kontrollü Grafik, Font ve RSS Destekli Kayan Yazı

Kayan Yazı Projeleri Paylaşım Alanı.

Projeyi Nasıl Buldunuz?

Çok Beğendim
136
92%
Beğendim
11
7%
İdare Eder
0
Oy yok
Beğenmedim
1
1%

Toplam oy : 148

Bluetooth Kontrollü Grafik, Font ve RSS Destekli Kayan Yazı

Mesajgönderen onurbilke » 27 Mar 2013 23:28

Resim

Proje CCS PIC C ve C# programlama dilleri kullanılarak oluşturulmuştur, Bilgisayar ile bağlantısını bluetooth modülü vasıtasıyla kablosuz olarak gerçekleştirmektedir. Proje font ve RSS desteklidir ayrıca üzerinde bulunan sıcaklık sensörü vasıtasıyla ölçtüğü sıcaklık değerini bilgisayara bluetooth üzerinden gönderebilmektedir. Projenin ekran kısmında D12571-N-B-0-WC 0928 8 model 8 adet 5x7 dot matrix display ve 5 adet 74HC595 shift register kullanılmıştır. Satır sayısı kaynak kodları yeniden derlenerek arttırılabilir. Devrenin bilgisayar ile bağlantısını sağlayabilmek amacıyla HC-06 bluetooth modül kullanılmıştır.Bluetooth modülü beslemek amacıyla LM117 regulator entegresi kullanılmıştır. Micro denetleyici olarak PIC 18F46K20, dot matrix displayleri sürmek amacıyla ULN2803 ve BDX54C transistör kullanılmıştır. Devre üzerinde saat, tarih fonksiyonu için DS1307 sıcaklık fonksiyonu için DS18B20 EEPROM olarak 24C512 kullanılmıştır. Devre üzerinde bulunan ICSP bağlantısı yardımıyla mikrodenetleyici programlanabilir. Anakart çizimleri çift taraflı olup, çift taraflı epoksi plakete ütü yardımıyla basılmıştır. Besleme olarak 5V kullanılmıştır. Ekran ve anakart bağlantıları headerlar yardımıyla sağlanmıştır. Proje resimleri, CCS PIC C kaynak kodları ve kontrol programı ektedir.

Anakart
Resim

Resim

Ekran
Resim

Resim

Yan Görünümler
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Çalışma Videoları

Proje Dosyalarını Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz.

Mesaj içeriğini görmek için kayıt ve giriş gerektirir

C# Kaynak Kodları
Mesaj içeriğini görmek için kayıt ve giriş gerektirir
Kullanıcı avatarı
onurbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj

Reklam

Re: Bluetooth Kontrollü Grafik, Font ve RSS Destekli Kayan Y

Mesajgönderen tastan_45 » 30 Mar 2013 00:06

Onur kardeşim ellerine sağlık paylaşımın içinde teşekkürler.Videoyu izledim program full değil galiba .
Kullanıcı avatarı
tastan_45
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen onurbilke » 31 Mar 2013 23:09

tastan_45 yazdı:Onur kardeşim ellerine sağlık paylaşımın içinde teşekkürler.Videoyu izledim program full değil galiba .

Hocam Program FULL daha doğrusu bu siteye attığım program full
Kullanıcı avatarı
onurbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Mesajgönderen muratu » 03 Nis 2013 20:47

Onur merhabalar çok güzel bi projeyi daha paylaşmışsın ellerine beynine sağlık ben elektrotekno da gördüm senin bu siteni bilmiyordum onuda öğrenmiş olduk süper projeler paylaşıyorsun Allah razı olsun bizde senin aracılığınla birşeyler öğreniyoruz ama bir şey varki bu çin malları bu tür tasarım,üretim yapan insanların şevkini kırıyor adamlar 16*32 ebatında p10 diye paneller yapmış bi kontrol kartı 150 200 lira arası bol animasyon da var şimdi artık herkes elektronikçi oldu bu çin malları yüzünden kendim alıp yaparım muhabbeti neyse proje çok güzel biz yinede birşeyler öğrenmeye ve yapmaya devam edelim acaba bu projeye bluetooth yerine rf 434mhz alıcı verici ile bi değişiklik yapamazmıyız ben senin daha önce paylaştığın 8 satır kayan yazı devresinde bi denedim olmadı olmadı derken 2400 baud hızında gönderme algılıyor ama alıcı devre sürekli parazit yaptığı için bilgi eeprom kaydedilemiyor daha yüksek hızlarda ise tamamen sorun ben 10mhz kristalle pll çevirmiştim o devreyi bu devre üzerinde acaba olurmu rf alıcı verici sistem şimdilik soracaklarım bu kadar kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
muratu
Elektrik Tamircisi
Elektrik Tamircisi

Mesajgönderen onurbilke » 04 Nis 2013 23:03

muratu yazdı:Onur merhabalar çok güzel bi projeyi daha paylaşmışsın ellerine beynine sağlık ben elektrotekno da gördüm senin bu siteni bilmiyordum onuda öğrenmiş olduk süper projeler paylaşıyorsun Allah razı olsun bizde senin aracılığınla birşeyler öğreniyoruz ama bir şey varki bu çin malları bu tür tasarım,üretim yapan insanların şevkini kırıyor adamlar 16*32 ebatında p10 diye paneller yapmış bi kontrol kartı 150 200 lira arası bol animasyon da var şimdi artık herkes elektronikçi oldu bu çin malları yüzünden kendim alıp yaparım muhabbeti neyse proje çok güzel biz yinede birşeyler öğrenmeye ve yapmaya devam edelim acaba bu projeye bluetooth yerine rf 434mhz alıcı verici ile bi değişiklik yapamazmıyız ben senin daha önce paylaştığın 8 satır kayan yazı devresinde bi denedim olmadı olmadı derken 2400 baud hızında gönderme algılıyor ama alıcı devre sürekli parazit yaptığı için bilgi eeprom kaydedilemiyor daha yüksek hızlarda ise tamamen sorun ben 10mhz kristalle pll çevirmiştim o devreyi bu devre üzerinde acaba olurmu rf alıcı verici sistem şimdilik soracaklarım bu kadar kolay gelsin.

muratu dediğin gibi 433 alıcı vericiler parazitten çok etkileniyor. Yapılabilirmi Evet Yapılır. Gönderdiğin 1 Byte Datayı 4-5 defa kontrol edersen (Bunun İçin Alıcı ve Verici Devrelerde Hem ALıcı HEmde Verici Modül Bulunmalı Yani Datayı Göndereceksin Sonra Gönderdiğin Datayı Tekrar Alacaksın Bakacaksın Doğru Gitmişmi Diye Gitmediyse Bidaha Göndereceksin) uzun zamanlı ve maliyetli bir iş bluetooth modül daha ucuz ebayden satın alabilirsin.
Kullanıcı avatarı
onurbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Mesajgönderen muratu » 05 Nis 2013 19:35

Peki programı kablolu rs232 li sisteme çevirebilirmisin kablo ile data gönderebilirmiyiz, ayrıca programda yükseklik en fazla 7 bunu 8 ve 16'ya kadar ekleme yapabilirmisin büyük karakterler için bir de ana kart üzerinde bazı yanlışlıklar var besleme 12v yazıyor sen gerçi videoda 5 voltla çalıştırdığını söylüyorsun ama devreyi yapıp da 12 v verip çalıştırmaya kalkanlar olabilir (18f46k20 3,3 voltla çalışıyor yanlış hatırlamıyorsam bunu 18f4620 yaparsak bi de7805 koyarsak tamam 4620 5.5v kadar çalışma voltajı var) gerçi ben zaten transistor beslemelerini 12 v kullanıyorum senin eski kayan yazı devrende birde bluetooth 'un devre üzerinde + beslemesi boş (3,3v) tx rx gnd bağlı sadece böyle mi çalışıyor acaba şimdilik aklıma gelenler bunlar takıldığım konular olursa buradan sorarım kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
muratu
Elektrik Tamircisi
Elektrik Tamircisi

Mesajgönderen muratu » 06 Nis 2013 19:55

Onur ekte bi rf devre veriyorum bu adam acaba rf işini nasıl becerdi asm si felan var gönderme programı var ve ileriki versiyonunda telefonla bluetooth ile bilgi gönderiyor.Dosya yüklemeye çalıştım ama 256Kb fazlasına izin yok sitesini yazayım http://pc-sys.co.uk/
Kullanıcı avatarı
muratu
Elektrik Tamircisi
Elektrik Tamircisi

Mesajgönderen onurbilke » 07 Nis 2013 14:57

muratu yazdı:Peki programı kablolu rs232 li sisteme çevirebilirmisin kablo ile data gönderebilirmiyiz, ayrıca programda yükseklik en fazla 7 bunu 8 ve 16'ya kadar ekleme yapabilirmisin büyük karakterler için bir de ana kart üzerinde bazı yanlışlıklar var besleme 12v yazıyor sen gerçi videoda 5 voltla çalıştırdığını söylüyorsun ama devreyi yapıp da 12 v verip çalıştırmaya kalkanlar olabilir (18f46k20 3,3 voltla çalışıyor yanlış hatırlamıyorsam bunu 18f4620 yaparsak bi de7805 koyarsak tamam 4620 5.5v kadar çalışma voltajı var) gerçi ben zaten transistor beslemelerini 12 v kullanıyorum senin eski kayan yazı devrende birde bluetooth 'un devre üzerinde + beslemesi boş (3,3v) tx rx gnd bağlı sadece böyle mi çalışıyor acaba şimdilik aklıma gelenler bunlar takıldığım konular olursa buradan sorarım kolay gelsin.

sevgili muratu dediğin gibi bluetooth bağlantısındaki sıkıntıyı düzelttim. Ayrıca Besleme Kısmında 12V yazıyo ama dediğin gibi 5V olacak. 18F46K20 yerine 18F4620 Kullanılabilir. 18F46K20 5V ile sıkıntısız çalışıyor. PICin C6 ve C7 uçlarına MAX232 entegresi takılarak direk kullanılabilir. Şuan P10 paneller üzerine çalışıyorum 16 sarırlık programı bittiği zaman ekleyeceğim kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
onurbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Mesajgönderen onurbilke » 07 Nis 2013 15:19

muratu yazdı:Onur ekte bi rf devre veriyorum bu adam acaba rf işini nasıl becerdi asm si felan var gönderme programı var ve ileriki versiyonunda telefonla bluetooth ile bilgi gönderiyor.Dosya yüklemeye çalıştım ama 256Kb fazlasına izin yok sitesini yazayım http://pc-sys.co.uk/

muratu linki inceledim telefonla kontrol için bluetooth modül kullanıldığını düşünüyorum. Resimdeki RF Alıcı Piyasada Sık Bulunan 433 Mhz lik RF Alıcılara Benziyo. Bluetooth ise 2.4 Ghz lik bir bantta çalışıyo yani cep telefonu ile 433 Mhz lik bir alıcıya data gönderimi bence zor. Sitede Paylaştığım Yükleme Programının Android Versiyonunu Yakın Bir Zamanda Ekleyeceğim.
Kullanıcı avatarı
onurbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Mesajgönderen yunus » 08 Nis 2013 12:15

s.a ben bunu yapmak istiyorumda bir kaç sorum var
1.dot matrixler anot mu katotmu
2. lm117 in sağ ve sol yanındaki kondansatörlerin değerleri neler
3.hc-06 modülü ne kadar